Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
‘Dünya Süt Günü’nde farkındalık etkinliği – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

‘Dünya Süt Günü’nde farkındalık etkinliği

213
0
Paylaş:

‘Dünya Süt Günü’nde farkındalık etkinliği

BAKIŞ Haber / Oktay ÇAYIRLI –

21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla Milas Süt Birliği tarafından düzenlenen ve Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, kurum ve sivil toplum örgütü yöneticileri, muhtarlar, öğrenciler ile Milas Süt Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri ve çalışanlarının katılımıyla düzenlenen etkinlik, Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından yürüyüş yapıldı. Süt ineği maketi, buzağılar, inek kostümleri, Nasrettin Hoca ve çizgi film karakterlerine ait kostümlerin de renk kattığı kortej yürüyüşü Atatürk Bulvarı, Müştakbey, Ulusal Egemenlik ve Kadıağa caddelerinden geçerek Gümüşkesen caddesinde sona erdi.

Üzerinde; “Dünya Süt Günü Kutlu Olsun”, “Süt sağlıktır içmelisin”, “Süt senin en iyi dostundur”, “Sağlıklı kalmak için süt için”, “Süt çocukların en iyi dostudur”, “Güzel bir gelecek için süt için”, “Sütümü içiyorum, büyüyorum!”, “Süt temel besin kaynağıdır!”, “Sağlığınız için, her gün süt için”, “Protein + Vitamin + Mineraller = Süt = Sağlık”, “Milas’ta üret, Türkiye’de tüket, sağlıklı kal…” sloganları yazılı dövizler taşıyan öğrenciler inek çanları ve müzik eşliğinde yürüyüşlerini gerçekleştirdiler.

Etkinliğin ikinci bölümü Kapalı Pazaryerinde yapıldı. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin burada yaptığı konuşmada, 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nü kutlamak ve sütün sağlığımız için önemi hakkında halkımızı bilinçlendirmek amacıyla her yıl çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirterek, “Süt ürünleri tüketimini önermeye devam ederken süt ve süt ürünleri ile ilgili yanıltıcı ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan kampanyalara karşı durmayı da sürdüreceğiz. Birlik olarak, insanların, yaşamın her alanında sağlıklı ürünlere ulaşımını kolaylaştırıp yönlendirici olmak için projeler hazırlayıp, geliştirip hayata geçirmeye çalışıyoruz. Geçtiğimiz yıl Hacıilyas Mahallemizde Birliğim Gıda Kasap Şarküteri’yi, bu yıl ise Selimiye Mahallemizde Çiğ Süt Yenileşim Merkezini hizmete sunduk. Kısa süre içerisinde ilçemizin değişik noktalarına Birliğim Gıda’nın şubelerini de açmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yatırımlarımız hem üreticilerimiz hem de Milaslılar adına devam edecek. Tüm saygıdeğer üreticilerimizin ve onların üretmiş olduğu ürünleri afiyetle sofralarında tüketen tüm halkımızın ‘Dünya Süt Günü’nü kutluyorum” dedi.

Daha sonra Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Milas Kaymakamı Eren Arslan, Dünya Süt Günü’nü kutlayan ve yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle Milas Süt Birliği’ne teşekkür eden konuşmalar yaptılar.

Yapılan konuşmaların ardından Sakarya İlkokulu 2 / E sınıfı öğrencilerinden oluşan Halkoyunları ekibinin gösterisi ve öğrencilerin oyunları ile süren etkinlik, katılımcılara hediye paketlerinin verilmesiyle son buldu.

Bilgilendirme çalışması

Dünya Süt Günü dolayısıyla gün içinde ayrıca Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Milas Süt Birliği tarafından Sakarya İlkokulu’nda öğrencilere yönelik bilgilendirme çalışması yapıldı. İlkokul öğrencilerine “Gıdaların Sihirli Dünyası” adlı kitap hediye edilip, süt ikramında bulunulurken, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışanlarınca süt tüketimi ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verildi.

Paylaş:

Yorum Bırak