Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı lanetlendi! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı lanetlendi!

292
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

21 Nisan Pazar günü ülkemiz demokrasisi ‘çok büyük bir sorun’ yaşadı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na, Ankara Çubuk ilçesi Akkuzu köyünde katıldığı Şehit Yener Kırıkçı’nın cenazesinde ‘linç girişimi’nde bulunuldu. Olayla ilgili olarak ülkemiz genelinde CHP il ve ilçe örgütleri tarafından 22 Nisan Pazartesi günü eşzamanlı olarak bir açıklama yapıldı. İlçemizde ayrıca İYİ Parti Milas İlçe Teşkilatı ve PSAKD Milas Şubesi’nden de saldırıyı lanetleyen açıklamalar yapıldı.

CHP Milas İlçe Örgütü tarafından da parti binası önünde CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe tarafından okunan açıklama şöyle …

CHP: “Sıradan bir provokasyon değil son derece organize bir eylemdir”

Bugün ülkemizin başkentinde, hepimizin şehidi Mehmetçiğimizin cenaze töreninde, şehidimizin cenazesine katılan tek siyasi parti lideri olan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanına hain bir saldırıda bulunulmuştur. Bu hain saldırı aynı zamanda şehidimiz Yener Kırıkçı’ya ve onun ailesine karşı da yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Yapılan sıradan bir protesto değildir. Yapılan sıradan bir provokasyon da değildir. Bu, son derece organize bir eylemdir. Bu hain saldırı, ülkemizin demokrasisine, birlik ve beraberliğine ve iç huzuruna karşı yapılmıştır.

Bu saldırının azmettiricileri bellidir. Adına gazete denen bir takım paçavralarda kimler Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyet Halk Partilileri hedef gösterdiyse; bir takım operasyon kanallarında kimler Sayın Genel Başkanımıza idam tehditlerinde bulunduysa; Cumhuriyet Halk Partililerin şehit cenazelerine alınmaması için kim talimat verdiyse; meydanlarda bu ülkenin kurucu partisine, Gazi Mustafa Kemal’in “İki büyük eserimden biri” dediği, Cumhuriyet Halk Partisi’ne kimler ağza alınmayacak hakaret ve tehditlerde bulunduysa, bu saldırının alt yapısını hazırlayanlar onlardır.

Toplumumuza kin ve nefret tohumu eken, bundan da siyasi rant bekleyen zehirli dil ve bu dilin sahipleri bugün yapılan bu hain saldırıda pay sahibidirler. Askerimize kurşun sıkarak bu ülkeyi bölüp parçalamaya çalışan hainlerle, attığı manşetlerle milleti şehit cenazeleri üzerinden bölüp parçalamaya çalışan edepsizler aynı emperyalist güçlerin hizmetkârıdır. Aralarında açıkça bir amaç birliği vardır. Bunların ipini tutan odaklar da aynıdır. Biz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin her bir üyesi olarak, bu hain saldırıyı gerçekleştiren zavallıların arkasındaki güçlere karşı dimdik ayaktaydık, ayakta durmaya da devam edeceğiz.

Bu saldırının ardındaki güç ve azmettiriciler derhal yargı önüne çıkarılmalıdırlar.

Cevaplandırılması gereken çok sayıda soru vardır. Bu sorular mutlaka cevaplandırılmalıdır, kamuoyu rahatlatılmalıdır. Bu girişimin failleri bellidir. Bu güvenlik zafiyetine sebebiyet verenler, saldırının büyümesine seyirci kalanlar hakkında derhal gereken işlemler yapılmalıdır. Ankara Valisi ve İçişleri Bakanı, daha önce sarf etmiş olduğu sözler de dikkate alınarak derhal istifa etmelidir.

Bu arada Milli Savunma Bakanı’na da bir sorumuz vardır. Genel Başkanımızı linç etmek isteyen, “O evi yakın” diye bağıran hainlere dönüp de ‘Mesajlarınızı verdiniz’ demek ne anlama gelmektedir? Bu organize güruh ne mesajını vermiştir, bu nasıl bir cümledir? Bu kendini bilmezlerin vermek istediği mesaj bellidir. Kimlerin değirmenine su taşıdıkları da bellidir. Bugün ve bu saatten sonra artık sorumluluk makamındakiler kullandıkları dile özen göstermelidirler.

İYİ Parti’den: “Nefretle kınıyoruz”

İYİ Parti Milas İlçe Başkanı Ahmet Yanıkoğlu, ilçe yöneticileriyle birlikte İYİ Parti Milas ilçe binasında düzenlediği basın toplantısında, saldırıya ilişkin tepkilerini şu şekilde ifade etti:

21 Nisan 2019 tarihinde Türkiye-Irak sınırında şehit düşen Yener Kırıkçı’nın, Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Camii’ndeki cenaze törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan menfur saldırıyı, şiddet eylemini, fiziki saldırıyı nefretle kınıyoruz. Beraberliğe daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, böyle çağ dışı çirkin saldırıya maruz kalan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ve tüm dava arkadaşlarına geçmiş olsun dileklerimizle sabırlar diliyoruz. Kimse demokratik siyasete gölge düşüremez ve düşüremeyecektir. Biz hep birlikte Türkiye’yiz.

PSAKD Milas’tan da kınama …

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Milas Şubesi de saldırıya ilişkin Şube Başkanı Akif Özbilge ve Şube Sekreteri Hüseyin Doğan imzasıyla şu yazılı açıklamayı yaptı …

Biz Aleviler için, şiddetin sorunlaştırılması, olağan görülmesi, hatta özerkliklerle donatılmış olması yeni değil. Bu şiddet, hâkimiyet ve iktidar ilişkileri arasında beslenen grupların, benzer senaryo ve değişik boyutlarda halkı birbirine bırakma taktiğidir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıya bakarsak Sivas, Maraş, Çorum ve nice katliamın başlangıç tablosuna benzediğini görüyoruz…

Yine bir grup, yine bir ev ve evin etrafında kan dökmeye hazır, insan sıfatında karanlık ruhlu yüzlerce cani gördük, içimiz acıdı, kırgınlığımız aklımıza geldi ve ‘yine mi’ dedik.

Bu saldırı vatandaş saldırısı olamaz! Organize edilmiş, planlanmıştır. Özellikle seçim döneminde sevginin, hoşgörünün ve birlikte yaşama tahammüllünün şiddet söylemleri ile yok edildiğini hepimiz biliyoruz. Ülkemizin sosyal dokusu bu söylemler yüzünden çökmüş, iktidar güçlerinin şiddet söylemleri ile halk bloklaştırılmıştır.

Şiddet içeren ucuz ‘popülizm söylemleri’, ‘sosyal muhafazakârlık dili’ vb. kavramları kullanıp, devletin ‘beka’ sorununu şiddet ilişkisine çevirerek halkı tehdit edenler bu tabloya dönüp bir baksın…

Bu söylemlerin, eş zamanlı olarak günlük yaşamın çeteleşmesine sebep olduğunu ve bugünkü saldırının bu söylemlerin sonucu olduğunu kimse inkâr edemez. Ancak yerel seçimler gösterdi ki; ülkeyi salt sosyal-siyasal sorunlar temelinde ayrıştırmak imkânsızlaşmıştır ve tüm halklar ortak barış, güven ve huzur doktrini temelinde birleşmiştir.

Ve biz Aleviler organize edilmiş ve nabız ölçmek için planlanmış bu saldırıyı mevcut kurumlarımızla kınıyoruz. Bizler güçlüyüz ve örgütlüyüz. Tüm halklara karşı yapılacak herhangi bir saldırıya asla izin vermeyeceğimizi ‘kolektif birlikteliğimiz’ ile cevap vereceğimizi bildiriyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Paylaş:

Yorum Bırak