Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
“Kaçak kuyu açma suçlamaları gerçekleri yansıtmamaktadır”” – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

“Kaçak kuyu açma suçlamaları gerçekleri yansıtmamaktadır””

296
0
Paylaş:

“Kaçak kuyu açma suçlamaları gerçekleri yansıtmamaktadır””

BAKIŞ Haber / A. Kemal KAŞKAR –

AK Parti Milas İlçe Başkanlığı’nca “AK Parti Milas Basın” WhatsApp grubu üzerinden iletilen bilgi notunda, “Yeraltı suları ile ilgili her düzenleme o bölgedeki vatandaşlarımızın menfaatine olmalıdır. MUSKİ’nin Ovakışlacık’ta dere yatağına izinsiz olarak başlattığı sondaj çalışması, vatandaşların yoğun tepkisi üzerine AK Parti İlçe Başkanı Fahri Acar’ın girişimi ve DSİ yetkililerinin incelemesi sonucu durdurulmuştur” denildi.

Konuyla ilgili olarak MUSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise;

“Bugün bazı kişilerce engellenmeye çalışılan bahse konu içme suyu sondaj çalışması, yeraltı ve yerüstü içme suyu bakımından oldukça elverişsiz bir bölgede yer alan Kıyıkışlacık, Kızılağaç (İlmin), Gürçamlar, Kazıklı ve Bozbük mahallelerine temiz ve sağlıklı su temin etmek ve bölgenin 50 yıllık su sorununu çözümlemek amacıyla hazırlanan projeye göre açılmaktadır. Ovakışlacık havzası bu bölgede yer alan ve halen Kıyıkışlacık mahallesini besleyen kuyuların bulunduğu, yeraltı su miktarı açısından oldukça verimli bir havza olduğunun tespiti ile çalışmalara başlanılmıştır. Bazı kişiler tarafından mahallenin suyunu alıyorlar algısı yaratmak yanlış ve teknik hiçbir izahı olmayan bir durumdur.  Genel Müdürlüğümüz olarak Muğla bölgesinde içme suyu temini için açılan sondaj kuyularımıza ait öncelikle mülkiyet sorunları çözülmekte, sondaj çalışmalarının ardından istenilen debide ve içme suyu parametreleri açısından uygun su elde edildikten sonra DSİ Genel Müdürlüğünden gereken izin ve tahsis çalışmaları yapılmaktadır.

Ayrıca DSİ Genel Müdürlüğümüz ile sondaj ve diğer içme suyu kaynakları konusunda şifahi görüşmeler her zaman yapılmaktadır. Açılmakta olan sondaj noktasının mülkiyeti, Muğla Büyükşehir Belediyesi yol ağı sınırlarında olup gerekli izinler Muğla Büyükşehir Belediyesi ilgili biriminden alınmıştır. Sondaj çalışmalarının tamamlanmasının ardından, lokasyonda yeterli ve içme suyu parametrelerini sağlayan temizlikte su alınmasının ardından DSİ Genel Müdürlüğünden gereken izin ve tahsis çalışmaları yapılacaktır. Kaldı ki sondaj açma konusunda izin alma zorunluluğumuz da bulunmamaktadır.

Amacı tüm vatandaşlarımıza sağlıklı içme suyu sağlamak olan kurumumuz her türlü imkanlarını kullanarak susuz olan bölgelerimize en kısa sürede su sağlamaya çalışacaktır. Bu uygulama, geçmişte Özel İdare’nin olduğu dönemde, köylere su sağlamak üzere aynı şekilde yürütülürdü. Dolayısıyla kaçak kuyu açma suçlamaları gerçekleri yansıtmamaktadır” denildi.

Paylaş:

Yorum Bırak