Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Milas Kent Konseyi genel kurulu yapıldı – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Milas Kent Konseyi genel kurulu yapıldı

323
0
Paylaş:

Milas Kent Konseyi genel kurulu yapıldı

A.Kemal KAŞKAR –

Milas Kent Konseyi’nin; yönergesindeki “yerel seçimlerin ardından üç ay içinde seçimli genel kurul yapılır” maddesi gereği yapılan genel kurul toplantısı, kalabalık bir katılımla 2 Temmuz Salı günü gerçekleşti.

Milas Kaymakamı Eren Arslan, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Milas Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Çöllüoğlu ve Mehmet Çayırlı, Milas Şoförler Odası Başkanı Nurol Paskal, Milas Bakkallar ve Bayiiler Odası Başkanı Özay Sabancı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sendika, siyasi parti, kamu kurum ve kuruluşu temsilcisi ve genel kurul üyesi muhtarların katıldığı genel kurul, Milas Kent Konseyi Genel Sekreteri Zeynep Çınar’ın sunuşu ve davetiyle bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşımızın okunmasıyla başladı.

Konuşmalar

Kent Konseyi Başkanı Mehmet Günlük’ün, genel kurulun açılış konuşmasını yapmasından sonra kürsüye davet edilen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, kent konseylerinin demokrasimizin çok önemli ve vazgeçilmez kurumlarından ve Milas Kent Konseyi’nin de ‘etkin bir kurum’ olduğuna dikkat çekip “Milas Kent Konseyi’nin hem ilçemizde hem de ülkemiz genelinde, diğer kent konseyleri ile diyalogları bakımından ismi öncelikle anılan kent konseyleri arasındadır” dedi ve bu tablonun oluşmasında emeği-katkısı bulunan tüm konsey gönüllülerine teşekkür etti.

Milas Kaymakamı Eren Arslan ise konuşmasında Milas Kent Konseyi’nin aktif ve faal bir kent konseyi olarak yol gösterici, ışık tutucu fikir ve öneriler ortaya çıkaran konsey gönüllülerine teşekkür ederek genel kurula başarılar diledi.

Divan

Genel kurulda daha sonra verilen bir önerge oybirliğiyle kabul edilerek Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Milas Temsilcisi Sevgi Akyol ve Muğla Barosu Milas Temsilcisi Ozan Güngör’den oluşan divan kurulu göreve başladı.

Bu arada divan başkanı olarak bir teşekkür konuşması yapan Başkan Tokat, genel kurulun Sivas katliamının 26’ncı yıldönümüne denk gelmesinin anlamına dikkat çekti ve “Yakılanları da biliyoruz, yakanları da biliyoruz. Sivas’ta katledilen 33 Aydınımızı anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi ve bir daha böyle acıların ne ülkemizde ne de dünyamızda yaşanmaması dileklerini dile getirdi.

Faaliyet Raporu

Ve Konsey Başkanı Mehmet Günlük tarafından ‘faaliyet raporu’ okundu. Günlük, bir önceki genel kuruldan bu yana geçen sürede gerçekleştirilen etkinlikleri görseller eşliğinde dillendirdi ve sunumunun sonunda “Ülkemiz genelinde yaklaşık 200 il ve ilçede kurulmuş olan kent konseyleri arasında Milas Kent Konseyi’nin bir adı var” diyerek “övgülerin yürütme kuruluna, eleştirilerinse kendisine yapılması”nı istedi ve sözlerini teşekkürlerle tamamladı.

Yönergede değişiklikler ve Seçim

Gündemin bir başka maddesi gereği, Milas Kent Konseyi yönergesinde, yaşanan gelişmelerle ortaya çıkan ihtiyaçlarla gerekçelendirilerek önerilen değişikliklerin ve yeni maddeler eklenmesinin ayrı ayrı oylanarak kabul edilmesinin ardından, önce sadece Mehmet Günlük’ün aday olmasıyla Milas Kent Konseyi Başkanı ve peşi sıra 23 aday arasından Yürütme Kurulunun 7 asil ve 5 yedek üyesi seçildi.

Seçim sonucu Mehmet Günlük başkanlığında Mehmet Çoban (Milas Muhtarlar Derneği Başkanı), Cemil Zeybek (Milas Belediye Meclis Üyesi), Coşkun Efendioğlu (Muğla Gazeteciler Cemiyeti), Kazım Bayındır (Milas Ziraat Odası), Ali Avcı (TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası), Dr. Çağlayan Üçpınar (Sağlık Emekçileri Sendikası) ve Mehmet Nergiz (Milas Esnaf ve Sanatkarlar Odası) Milas Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeliklerine seçildiler.

Yürütme Kurulu yedek üyeleri ise, Cihan Uyanık (Jeoloji Mühendisleri Odası), Olcay Aydilek Kır (İlçe Sağlık Müdürlüğü), Nurhayat Topuz (Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği), Feray Albasan (Cumhuriyet Kadınları Derneği) ve Mustafa Emekli (Milas Folklor Araştırma Derneği) seçildiler.

Yeni katılımlar

Genel kurulun ‘dilek ve temenniler’ konuşmalarına geçilmeden önce, AKUT, Güllük Hermiyas Kadın Girişimi, Kültür, Eğitim ve Sanat Dayanışma Derneği, Kemikler Mahallesi Kalkındırma, Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Milas Yörük Obaları Kültür Derneği ile Milas Avcılar, Atıcılar ve Amatör Balıkçılar Derneği’nin Milas Kent Konseyine üyelik başvuruları kabul edildi.

Dilek ve Temenniler

Genel kurulun dilek ve temenniler bölümünde ise; Derince Köyü Muhtarı Saldıray Çetin, Milas ovasının yapılaşma baskısından kurtarılması için Sodra bölgesinden daha etkili yararlanılması gereğine dikkat çekti.

Muğla Çevre Platformu’ndan (MUÇEP) Abide Elebaşı, Yürütme Kurulu toplantılarına yurttaş katılımının sağlanmasını önerdi.

Milas İlçe Müftülüğü Temsilcisi, Vaiz Sadi Rıfat Şen, Kent Konseyi çalışmalarının yararını belirtip kurum olarak katkıda bulunma yönündeki isteklerini dile getirdi.

Milas Kent Konseyi’nin kuruluşundan bu yana etkin gönüllülerinden Makine Mühendisi Serap Türker ise, Çalışma Gruplarının çalışmadığını belirtip “Çalışma Grupları daha aktif hale getirilmeli” dedi. Türker ayrıca; “Atalık/Yerli Tohum ve Kadın Kooperatifleri alanlarında iki yeni Çalışma Grubu oluşturulmasını, bir de ‘Doğalgaz’ konulu bir çalıştay düzenlenmesini önerdi.

Milas Kent Konseyi eski Genel Sekreteri Kemal Kaşkar da, üye listelerindeki karışıklığın giderilmesini istedi ve Müftülük Temsilcisi Sadi Rıfat Şen’in, Yürütme Kuruluna aday olması ve yaptığı konuşmayla verdiği katkının önemine dikkat çekerek, geçmiş dönemde oluşturulan Hacıapti Mahalle Meclisi üyesi eski Ağa Camii İmamının meclis toplantılarına gösterdiği samimi ilgiye ilişkin anısını paylaşıp “Katılım halesi işte böyle böyle genişleyecektir” dedi ve yüksek katılımlı genel kurul toplantısı için Yürütme Kurulu ve Konsey Gönüllülerine teşekkür ettti.

Bu bölümde son konuşmayı, Milas Veteriner Fakültesi Temsilcisi Dr. Öğretim Üyesi Ali Sorucu yaptı. Sorucu, Milas’ın süt, balık ve bal üretimindeki öndeliklerine değinip yeni bir kurum olarak Milas’a önemli katkılar yapacaklarına ilişkin düşünce ve inancını paylaşarak, “Ancak bazı eksiklerimiz var. Siz bize yardımcı olun biz de Milas’a yardımcı olalım” diyerek sözlerini tamamladı.

Ve Milas Kent Konseyi genel kurulu, alkışlar, başarı dilekleri, teşekkür ifadeleri ve fotoğraf çekimleriyle sona erdi. 

Paylaş:

Yorum Bırak