Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
MUÇEP halkın kıyılardan eşit ve ücretsiz yararlanması için takibini sürdürüyor … – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

MUÇEP halkın kıyılardan eşit ve ücretsiz yararlanması için takibini sürdürüyor …

249
0
Paylaş:

MUÇEP halkın kıyılardan eşit ve ücretsiz yararlanması için takibini sürdürüyor …

A. Kemal KAŞKAR –

Muğla Çevre Platformu’nun, Muğla Valisi Esengül Civelek ve Menteşe Kaymakamı Caner Yıldız ile MUÇEV Turizm A.Ş.’nin Muğla’nın kıyıları ile ilgili kiralama tasarrufunda bulunmasının hukuka ve yasalara aykırı olduğuna dikkat çektikleri görüşmeler yaptığı ve Valilik ve Kaymakamlık kurumlarından, sorumluluk alanları içerisinde Anayasanın ve Kıyı Kanunun işletilmesini sağlamalarının, Önemli Doğa Alanları olan kıyıların korunması yanında halkın kıyılardan eşit ve ücretsiz yararlanma haklarını güvence altına alacak düzenlemeler yapmalarının beklendiği ve bazı yurttaşların neden olduğu çevre ve gürültü kirliliği gibi kamu düzenini bozan sorumsuz davranışlar gerekçe gösterilerek çözümün özelleştirmede aranamayacağını söyledikleri belirtilip,

“Sayın Vali ile görüşmemizin üzerinden yaklaşık 1.5 ay, Sayın Kaymakam ile görüşmemizin üzerinden 1 aydan fazla süre geçmiş olmasına karşın halâ bir yanıt alamadık. Konuyu yakından takip eden kamuoyunu bilgilendirmeyi yurttaşlık görevi olarak gördüğümüz için yaşanan bu gelişmeleri paylaşmak istedik. Bundan sonrasında da süreçle ilgili gelişmeleri, tarafımıza verilecek cevapları da paylaşmaya devam edeceğimizi saygılarımızla duyururuz” denildi.

MUÇEP’in konuyla ilgili açıklaması -özetle- şöyle:

“Vatandaşların ücret ödemeden plajlardan denize girme imkanı kalmadı”

Muğla Çevre Platformu olarak 13 Mayıs 2019’da Muğla Valisi Sayın Esengül Civelek ile görüşerek MUÇEV Turizm A.Ş.’nin hukuksuz uygulamaları hakkında bir dosya sunduk. Dosyamızda, Mahkeme ve Danıştay kararları ile MUÇEV’in kamu yararına çalışan kurum statüsünde olmadığı, dolayısı ile yaptığı sözleşmelerin geçersiz olduğuna dair belgeler vardı. Tüm bu yargı kararlarına rağmen MUÇEV’in hukuka aykırı olarak hangi gerekçe ile sözleşmelerine son verilmediği ve kıyı alanları ile ilgili tasarrufta bulunmaya devam ettiğini sorduk. Sayın Vali, görüşmemiz sırasında telefon görüşmeleri yaparak dosyamızı ilgili birimlere aktardı ve konuyla ilgili tarafımıza bilgi verilmesi talimatını da verdi.

Bu görüşmeden iki hafta sonra, herhangi bir gelişme olmayınca Valiliğin MUÇEV temsilcisi olan Menteşe Kaymakamı Sayın Caner Yıldız ile de bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmemizde Kaymakam Bey dosyayı incelediğini söyledi ve daha önce Vali Hanım’ın MUÇEV’in yapısı ile ilgili aktardığı bilgileri tekrarladı.

Valilik ve Belediyelerin kıyı alanları için iyi işleyen kurallar belirleyerek, bünyelerindeki zabıta ve kolluk birimleri marifeti ile kıyı alanlarında oluşan tahribatların, kamu düzenini bozan davranışların önüne geçebileceklerini, kamu yararının ön planda tutulmasının, yurttaşların anayasal ve yasal haklarının güvence altında tutulmasının bu kurumların öncelikli görevi olması gerektiğini ifade ettik.

Muğla genelinde Kıyı Kanununa aykırı uygulamalardan bahsettik. Kıyı alanlarında şezlong şemsiye kiralama hizmeti veren şirketlerin kumsallar üzerinde iş makineleri ile kum alan düzeltmesi dahil olmak üzere Kıyı Kanunu ve yönetmeliklere açıkça aykırı ve çevre tahribatına sebep olan uygulamaları olduğunu anlattık. Vatandaşların ücret ödemeden plajlardan denize girme imkanı kalmadığını, MUÇEV’in kiraya verdiği kıyı alanlarını işleten şirketlerin neredeyse denizin içine dahi şezlong ve şemsiye koyduğunu, para ödemeden plajda uzanacak yer bırakmadıklarını, hatta giriş ücreti alanlar olduğunu söyledik.

Kaymakam Bey, mahkeme kararları ile ilgili olarak, Bakanlık ile görüşerek bir hafta içinde yazılı olarak tarafımıza bilgi vereceği sözünü verdi. Yurttaşların aydınlatılması açısından tarafımıza verilecek cevabın kamuoyu ile de paylaşılmasının yerinde olacağını belirttik.

Sayın Vali ile görüşmemizin üzerinden yaklaşık 1,5 ay, Sayın Kaymakam ile görüşmemizin üzerinden 1 aydan fazla süre geçmiş olmasına karşın hala bir yanıt alamadık. Yani bir hukuksuzluğu şikayet etmek üzere yaptığımız başvuruya, yasal bilgi edinme süremiz içinde yanıt verilmeyerek bir yasa ihlali daha eklenmiş oldu.

Konuyu yakından takip eden kamuoyunu bilgilendirmeyi yurttaşlık görevi olarak gördüğümüz için yaşanan bu gelişmeleri paylaşmak istedik. Bundan sonrasında da süreçle ilgili gelişmeleri, tarafımıza verilecek cevapları da paylaşmaya devam edeceğimizi saygılarımızla duyururuz.

Paylaş:

Yorum Bırak