Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
410 maden işçisini kapsayan Toplu İş Sözleşmeleri imzalandı – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

410 maden işçisini kapsayan Toplu İş Sözleşmeleri imzalandı

239
0
Paylaş:

A. Kemal KAŞKAR –

Önce, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. ile T. Maden-İş Sendikası arasında devam eden 340 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşmaya varıldığı ve 01.01.2019-31.12.2020 dönemi için geçerli olacak toplu iş sözleşmesinin 4 Ekim 2019 Cuma günü, ardından da 8 Ekim Salı günü Milas işyerindeki 70 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinin imzalandığı bildirildi.

T. Maden-İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi’nden iletilen bilgi notuna göre, 4 Ekim Cuma günü Ankara’da Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezinde yapılan toplu iş sözleşmesi imza törenine, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. adına Termik Santraller Genel Koordinatörü Nurettin Güncü, İnsan Kaynakları Müdürü Tarık Topçuoğlu, katılımcı Av. Meral Öztürk, Arif Yılmaz Durucan ve Ecem Ünsal ile Maden İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul, Genel Başkan Yardımcısı Şeref Zeyrek, Genel Sekreter Tamer Küçükgencay, Genel Mali Sekreter Zekeriya Aydın, Genel Toplu İş Sözleşme ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz ve Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan ile Şube Yönetim Kurulu Üyeleri katıldılar.

Maden – İş Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul imza töreninde yaptığı konuşmada, “Burada çalışan maden işçisi üyelerimizin 2019 – 2020 yılı Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin masada anlayış içinde bitmesinden dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” derken, Genel TİS ve Mevzuat Sekreteri Hasan Hüseyin Gürbüz de yaptığı konuşmada, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. ile yaklaşık 5 yıldır devam eden sendika-işveren ilişkilerinden memnun olduklarını belirtip Yatağan Termik Yöneticilerinin ve Maden İşçilerinin bu zamana kadar gösterdikleri çalışmalardan dolayı teşekkürlerini iletti ve özelleştirmeden sonra işveren ve sendika arasında olumlu bir diyalog ortamı oluştuğuna dikkat çekerek yeni toplu iş sözleşmesinin hayırlı olmasını diledi.

T. Maden İş Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Osman İlhan ise, “Toplu iş sözleşmesinin ülke ve işyeri gerçeklerinin göz ardı edilmeden sonuçlanması her iki taraf için sevindirici bir gelişmedir, bütün kesimlerin memnun olduğu çalışma ortamını birlikte sağlayacağız” dedi ve sözleşmenin herkese hayırlı olması dileklerini sözlerine ekledi.  

Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Termik Santraller Koordinatörü Nurettin Güncü de, sendikal konularda yürütülen olumlu işlerin yanı sıra Maden Direktörlüğünde ciddi bir iş kazası yaşanmamasının, yönetsel konuların hızlıca çözüm bulmasının bir ekip işi olduğunun önemini belirtip yeni toplu iş sözleşmesinin motivasyonuyla daha verimli, daha üretken olunacağına hiç şüphe olmadığını ifade ederek, “İmzalanan toplu iş sözleşmesi işletmemize ve işçi arkadaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

Milas işyerinde de imzalar atıldı

Bu arada, 8 Ekim Salı günü de, Milas işyerindeki T. Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şubesi üyesi 70 maden işçisini kapsayan 3’üncü dönem toplu iş sözleşmesi de, Yeniköy-Kemerköy Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş. ile T. Maden-İş Sendikası arasında, T. Maden-İş Sendikası Genel Merkezinde imzalandı.

“Görüşmelerde, Türk-İş’in çerçeve protokolü uygulandı”

Toplu iş sözleşmesi süreciyle ilgili olarak görüştüğümüz T. Maden İş Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Osman İlhan, “Yatağan’da 340, Milas’ta da 70 üyemizi kapsayan toplu iş sözleşmelerimizi, ücretlerde enflasyon oranı üzerinde iyileştirmeler sağlayacak şekilde imzalamış bulunuyoruz. Görüşmelerde, Türk-İş’in çerçeve protokolü uygulandı. Özelleştirmeden bu yana işçi maaşları düzenli bir şekilde ödeniyor. Yeni toplu iş sözleşmesinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.    

Paylaş:

Yorum Bırak