Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
‘Katı atık toplama-taşıma bedelleri’ yeniden değerlendirilecek! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

‘Katı atık toplama-taşıma bedelleri’ yeniden değerlendirilecek!

781
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber –

Milas Belediyesi Şubat ayı meclis toplantısı 7 Şubat Cuma günü Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat başkanlığında, Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi. 11 ana ve 5 ek gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısının en dikkat çeken gündemi, başta işyeri sahipleri olmak üzere yurttaşlardan ‘çok yüksek’ itirazlarının yükselmesine sebep olan ‘katı atık toplama-taşıma bedelleri’nin komisyonda yeniden değerlendirilmesi kararı oldu.

Toplantının ilk gündem maddesi olan ve Milas Süt Birliği Tarımsal Hayvansal Zirai Ürünler Pazarlama Turizm ve Ticaret Limited Şirketi’nde belediyeye ait % 99 oranındaki hissenin temsili için Belediye Başkanı Muhammet Tokat’a yetki verilmesi istemi kabul edildi.

Daha sonra katı atık bedelleri ile ilgili açıklama yapan Başkan Tokat, “Uygulama başladıktan sonra açılan davalar var, bizlere gelen farklı talepler var, meclis üyelerimize gelen talepler var. O zaman da uygulamanın ardından gelecek olan taleplere göre yeniden değerlendirebiliriz demiştik. Gelen müracaatları ve yapılan tespitleri de göz önüne alarak konunun tekrar ele alınıp değerlendirilmesi için plan bütçe komisyonunda yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Biz çıkmış olan bir kanunu uyguluyoruz. Yasa bu katı atık giderinin tamamının paylaştırılması gerektiğini ifade ediyor. Bizim yarısını alalım yarısı kalsın deme durumumuz yok. Bizim şu anda masraf olarak yansıttığımız harcama 2018 harcamaları. Biz bir önceki yılın verilerini baz aldık. Aslında Milas aboneleri diğer yerlere göre daha avantajlı” dedi.

Uygulamaya en çok işyerlerinin tepki gösterdiğine de dikkat çeken Başkan Tokat, “Gelen şikayet ve başvurular, işyerleri ile konutlar arasında adaletsizlik olduğu veya işyerleri arasında farklılık olduğu yönünde. Dağıtılacak miktar belli, model belli. Ama dağıtımda adaletsizlik var ise komisyonumuz yeniden çalışma yapacak. Bizim burada yapmamız gereken, kanunlar çerçevesinde bir adaletsizlik var ise düzeltmek” dedi.

Meclis toplantısında, yetkili memur sendikası Tüm-Bel Sen’in, “şehiriçi ulaşım ve okumakta olan çocuklar için eğitim yardımı” talebiyle ilgili olarak da Belediye Başkanına yetki verildi.

Toplantıda ayrıca 5393 sayılı Yasanın 49’ncu maddesi gereğince Tam Zamanlı Sözleşmeli Personel olarak 2 adet 4’ncü dereceli Mimar, 3 adet 4’ncü dereceli Mühendis, 3 adet 5’inci dereceli Tekniker, 1 adet 4’ncü dereceli Şehir Plancısı kadrosunda çalıştırılacak personele verilecek ücretin belirlenmesi talebi görüşüldü, imar komisyonu raporlarının bazıları okunarak kabul ya da reddedildi. Bazı maddeler ise imar komisyonuna sevk edildi.

Toplantının sonuna doğru söz alan MHP’li Meclis Üyesi Mevlüt Kiriş, yenilenen Labranda su fabrikasında mutlaka cam şişeleme işleminin de yapılması gerektiği, Arasta’da alkol satışı yapılan birçoğu ruhsatsız işletmenin vatandaşlara rahatsızlık verdiği, Güllük’te pazaryeri işgaliyesinde artış olduğu yönünde şikayetler geldiği gibi konuları dile-gündeme getirdi.

Kiriş’in Labranda su fabrikasında cam şişe talebini yanıtlayan Başkan Tokat, böylesi bir seçeneğin yakın bir sürede gerçekleşemeyeceğini belirtti.

Paylaş:

Yorum Bırak