Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Vücut ısısı düşüyor! – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Vücut ısısı düşüyor!

357
0
Paylaş:

İnsan vücudunun ortalama sıcaklığı son iki yüz yılda düşmüş …

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesinden araştırmacılar, ABD’de yaptıkları çalışma kapsamında 677 bin 423 kişinin vücut sıcaklığı ölçümünü değerlendirmişler. Araştırmacılar, ilk olarak 1862 ila 1930 yıllarındaki Amerikan İç Savaşı gazilerinin, ikinci olarak 1971 ila 1975 yıllarındaki ABD Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’ne katılanların, son olarak da 2007 ila 2017 yıllarında Stanford Sağlık Hizmetlerine gelen erişkin hastaların vücut sıcaklığı kayıtlarını incelemişler.

Söz konusu kayıtların çapraz kontrolüyle elde edilen sonuçlara göre, 21. yüzyılda dünyaya gelen erkeklerin vücut sıcaklığının 19. yüzyılda dünyaya gelenlere oranla 0,58 derece, kadınların da 1890’larda doğan hemcinslerine kıyasla 0,32 derece daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmış.

Vücut sıcaklığını etkileyen birçok faktör olduğuna işaret eden araştırmacılar, günlük amaçlar için ortalama vücut sıcaklığını güncellemeyi gerekli görmemişler.

Araştırmacılar, bu düşüşü, çevresel faktörler nedeniyle düşen metabolik hız (tamamen dinlenir durumdayken vücudun harcadığı enerji), kamu sağlığında 200 yılda kaydedilen ilerlemeler, metabolizmayı geliştiren iltihap vakalarındaki azalma gibi nedenlerin yanı sıra yüksek yaşam standartları ve vücudun kendini sıcak tutmak için daha çok çalışmaya gerek duymamasına bağlıyorlar.

Alman Doktor Carl Reinhold August Wunderlich’in 1851’de ortalama vücut sıcaklığını 37 derece olarak tanımlamasından sonra bu sıcaklık temel gösterge olarak kabul edilmişti.

Araştırmanın sonuçları eLife dergisinde yayımlanmış. (independentturkish)

Paylaş:

Yorum Bırak