Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden ‘koronavirüs önlemleri’ … – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden ‘koronavirüs önlemleri’ …

922
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / Melih KAŞKAR –

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, dünyanın birçok ülkesinden sonra Türkiye’de de görülen koronavirüs salgını için ilimiz Muğla’nın 13 ilçesinde Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı önlemleri açıkladı.

13 ilçede dezenfekte çalışmalarının uzman ekipler tarafından sürdürüldüğünü, koronavirüsün alınan tedbirler ve vatandaşların bilinçlenmesi ile en az kayıpla atlatılacağına inandığını söyleyen Başkan Gürün, “13 ilçede otogarlar dezenfekte ediliyor. Çeşitli illere gelen giden yolculardan bulaşma ihtimaline karşı sürekli dezenfeksiyon yapılıyor. Özel ve belediyemize ait toplu taşıma araçları da dezenfekte ediliyor. Konuyla ilgili olarak basit yöntemlerle ve ilaçlarla nasıl temizlenmesi gerektiği de şoförlerimize öğretiliyor.

Dezenfekte çalışmalarında, yüzde 70 ve üstü alkol, yüzde 5 sodyum hipoklorit denilen çamaşır suyu ve sabun kullanıyoruz. Hem dezenfekte hem de bilgilendirme yapıyoruz. Bodrum-Datça seferini yapan feribotlar temizlendi. Seyrek de olsa seferler devam ediyor. Ayrıca limanların temizliğini de yaptık. Bodrum’da liman adalarına gidip gelen araçlarla, son olarak burada kalan, Yunanistan’a gitmek isteyen ya da oradan gelmek isteyen hemşerilerimizin taşınması yapıldı. Gelenler karantinaya alındı ve seferler son buldu. Umreden gelen vatandaşlarımız hakkında bilgim yok, ama gerekli tedbirler alınıyor. Dışardan bulaşma riski daha az ama sıfır değil. Hepimiz her an karşılaşabiliriz” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosundan verilen bilgiye göre, kültür, spor merkezleri ve toplu seyirlerin yapıldığı alanların da dezenfekte edildiğini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “İlçe belediyeleriyle koordineli olarak çalışmaları yürütüyoruz. Gündüz bakımevleri boşaltıldı. Genel olarak elden geçirilip temizlendi, açıldığı zamanda yeniden temizlenecek. Ödeme noktaları halâ çalışıyor. Kişileri antiseptik solusyonlarla içeri alıyoruz. Ateşini ölçüyoruz ve işi bittikten sonra bankoyu temizliyoruz. Burada önemli olan çalışanların sağılığının da muhafaza edilmesi.

Sürekli kontrol halindeyiz. İzin isteyen ebeveynlere izin verildi. Onların da sağlıkla ilgili konuda sorun yaşarlarsa bilgilendirilmesi istendi. Huzurevleri çok önemli. Belli yaşın üstünde risk oranı yüksek. Kronik hastalıkları olanlar için yaş ilerledikçe bağışıklık sistemi zayıfladığından virüs öldürücü olabiliyor. Buralarda da dezenfekte çalışmaları yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Panik yapmayalım ama basit tedbirlerin hepsini aksatmadan alalım. Valilik ve Adalet Sarayı da temizlendi. Burada faaliyetler devam ediyor, dolayısıyla ilaçlamaların nasıl yapılacağı konusunda bilgiler veriyoruz. Çünkü işyerleri olarak bazı kurumların çalışması gerekiyor. Birey olarak ve vatandaşla temas eden kurumun personeli olarak toplum sağlığına zarar vermemek için kendimizi korumalıyız. Zabıta denetimleri sıklaştırıldı. Rafların boşalması gibi olaylar var, ama bununla ilgili Muğla’da diğer illere nazaran çok büyük bir hareket yok. Zafiyet yaşatacak kadar bir sıkıntı yok. Su fatura borcu olan konut abonelerine 2 ay süreyle su kesintisi uygulanmayacak. Şimdilik iki ay, durumun gidişatına göre olası durumlarda da revize edeceğiz” dedi.

Başkan Gürün, konser, tiyatro, sergi açılışları gibi etkinliklerin de iptal edildiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bilgilendirme afişlerini mümkün olduğu kadar her yere yapıştırmak suretiyle astık. Hapşırma, öksürme gibi durumlarda nelere dikkat edeceğimiz resimle ve yazıyla anlatıldı. Koronavirüs bilgilendirme broşürü yaptık ve işyerlerine bilgilendirme notları hazırladık, dağıttık. Panik yapmayalım ama basit tedbirlerin hepsini aksatmadan uygulayalım. Sağlık çalışanlarımızın tümüne teşekkür ve minnetlerimi sunuyorum. Tamamen açık ve şeffaf şekilde bu arkadaşlarımız çalışıyor. Bazen, şiddet gibi olmaması gereken davranışlar yaşanıyor ama şu anda fark ediyoruz ki her türlü hizmeti gösteriyorlar. Umarız süreci atlatır ve sağlıklı şekilde hayatımıza döneriz.”

Paylaş:

Yorum Bırak