Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php:1) in /srv/users/serverpilot/apps/milasbakis/public/wp-content/themes/the-rex/single.php on line 13
Eski gelenek “seyyar manav” Muğla ve Bodrum’da başladı – Milas Bakış Gazetesi – Milas Haberleri

Eski gelenek “seyyar manav” Muğla ve Bodrum’da başladı

1013
0
Paylaş:

BAKIŞ Haber / Melih KAŞKAR –

Koronavirüs önlemleri kapsamında tedbirlerini arttıran Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi geçmiş yıllarda yapılan seyyar manav geleneğini tekrar hayata geçirdi.

Ülke genelinde 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından pazar alışverişini yapamamaları üzerine Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi geçmiş yıllarda yapılan seyyar manav geleneğini tekrar hayata geçirdi.

Pilot bölge Menteşe

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan ‘seyyar manav’ uygulamasını pilot bölge olarak Menteşe’de başlattı.

Vatandaşların memnun kaldığı seyyar manav aracına bir zabıta ekip aracı eşlik ederken meyve ve sebzeler hijyen kapsamında önceden hazırlanmış poşetler içerisinde vatandaşlara sunuluyor.

Yapılan hizmetten memnun kaldıklarını belirten vatandaşlar, “Biz yaşlılar dışarı çıkamadığımız için bir şey alamıyoruz. Bu hizmet sayesinde ihtiyacımız olan Pazar alışverişimizi yerine getirmiş olduk. Büyükşehir Belediye Başkanımıza bu yaptığı hizmetten dolayı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

Bodrumlular da uygulamadan memnun

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, korona virüs salgını ile mücadele kapsamında seyyar pazarcıları devreye soktu. Bodrum genelinde kurulan semt pazarlarında yoğunluk oluşmasını engellemek ve sokağa çıkamayan vatandaşın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla harekete geçen Başkan Aras, esnaftan vatandaşa ‘seyyar’ hizmet vermesini istedi.

Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü İktisat Şefliği’ne başvuran pazarcılara, gerekli koşulları sağlaması halinde geçici seyyar sebze meyve satış kartı verilmeye başlandı. İzin belgesini alan esnaf, kamyonetlerinin arkasına sebze ve meyve yükleyerek Bodrum sokaklarında satışa çıktı.

Şu anda 16 esnaf bu kartlardan alarak Akçaalan, Turgutreis, Akyarlar, Yalıkavak, Ortakent, Bitez, Konacık, Gümbet, Gümüşlük ve Bodrum Merkez mahallelerinde hizmet vermeye başladı. Gelen başvurularla birlikte bu sayının artması bekleniyor.

Evlerinde kalan ve alışveriş yapamayan vatandaşlar, ayaklarına kadar gelen hizmetten duydukları memnuniyeti dile getirirken, pazarcılar da uygulamadan çok memnun olduklarını belirterek Bodrum Belediyesi’ne teşekkür ettiler.

Paylaş:

Yorum Bırak