Sosyal medya kullanımı ve göz sağlığı

246
0
Paylaş:

Günümüzde kullanım süresi giderek artan bilgisayar ve cep telefonları göz kuruluğuna neden oluyor; batma, kanlanma ve yanma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkıyor…

Op. Dr. Ömer Takeş, işi gereği bütün gün ekran karşısında çalışan veya sosyal medyada uzun saatler geçirenlerin göz sağlığını korumaları için uygulayabilecekleri 20-20-20 kuralı hakkında bazı bilgiler verdi.

20 dakikada bir 20 saniye süresince 20 ft (yaklaşık 6 metre) uzağa bakmanın gözleri dinlendirdiğini ve göz kurumasına bağlı olan rahatsızlıkların etkilerini azalttığını söyleyip sürekli ekrana bakanların göz kırpma sayısının azaldığına dikkat çeken Dr. Takeş, “Göz kırpma sayısı azaldığında gözlerimiz yeterince nemlenemez. Bununla birlikte ekranın yaydığı ısı – ışık ve radyasyon da gözyaşını daha hızlı buharlaştırarak göz kuruluğuna neden olur. Gün içinde basitçe uygulanabilecek 20-20-20 kuralıyla birlikte gözlerin dinlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca ekranla gözleriniz aranızdaki uzaklık da en az 40 cm olmalıdır” diyor. (Yeni Bakış)

Paylaş:

Yorum Bırak